AWS OpenVPN Access Server Kurulumu.

OpenVPN servisi 2 kullanıcıya kadar ücretsiz destek veren ve kullanımı kolay bir Vpn servisidir. Bu yazıda OpenVPN servisinin Amazon Web Services(AWS) üzerine kurulumunu anlatacağım. Üstelik bu kurulum sırasında kullandığım Elastic Compute servisi AWS’ye yeni kayıt olan kullanıcılara özel 1 yıl boyunca ücretsiz.

Kuruluma ait video.

Kuruluma ait yazı.

AWS Management Console ekranından EC2 compute servisi seçilir.

EC2 Managemen Console arayüzünden Instances bölümü seçilir.

Sağ üst bölümde AWS lokasyonları bulunmaktadır buradan lokasyon seçiminizi yapabilirsiniz. Ben Frankfurt lokasyonunu seçiyorum.

Daha sonra Launch Instance butonuna tıklanılarak yeni bir sunucu oluşturmaya başlıyoruz.

AWS Marketplace kısmını seçip OpenVPN tarafından hazırlanan Amazon Machine Image(AMI) aratıyoruz. Ben burada 2 kişiye kadar ücretsiz hizmet alabileceğim Image’ı seçiyorum.

Gelen ekranda Image’a ait bazı bilgiler , Sunucu tipine göre ve OpenVPN yazılımı için vereceğiniz ücret bilgilendirmesi yapılıyor. Biz 1 yıllık ücretsiz EC ve 2 kişiye kadar ücretsiz OpenVPN servisi kullandığımız için herhangi bir ücret alınmayacak. (1 yıllık ücretsiz servisinin uç sınırları bulunmakta bilginiz olsun.)

Instance tipini seçiyorum.

Instance detaylarını seçiyorum burada sadece Auto-assign Public IP ayarını Enable durumuna getiriyorum.

Storage kısmında ayar yapımıyorum 8 GB depolama yeterli olacak.

Tag eklemek istiyorsanız ekleyebilirsiniz ben isim veriyorum Open-VPN olacak şekilde ama bu aşamanın kritik bir önemi yok tag vermeseniz de olabilir.

OpenVPN servisinde bazı portların açık olması gerekmekte bu nedenle security group ayarlarında bu ayarlamalar yapılır. OpenVPN AMI bunu bizim için ayarlıyor ama yinede kontrol edelim.

Son olarak ayarladığımız Instance hakkında genel bir bilgilendirme ekranı geliyor burada kullanacağımız hizmetin ücretsiz olacağını görebiliyoruz, kontrol edip devam ediyorum.

Çıkan ekranda sunucumuza bağlanmak için private key oluşturup indiriyorum. Bu key’i sunucuya bağlanırken kullanacağız. Sunucuya bağlanmak için yeni oluşturduğum key’i seçip devam ediyorum.

Sunucu oluşturulduğunda bu çıktığı alacağız.

Instance’ımızın ID’sine tıklayarak EC2 Management Console ekranına gidiyoruz. Buradan sunucumuzun IP’sini öğrenip SSH ile bağlanacağız.

ssh bağlantısı yaparken -i modu ile private key’imizi sunarak bağlantıyı sağlıyoruz.

ssh -i [private_key'iniz].pem openvpnas@[ip_adresiniz]

OpenVPN hizmetini default ayarlarda kullanacağım için sorulan sorulara ENTER’a basarak devam ediyorum.

“sudo su” komutunu kullanarak root kullanıcıya geçiyorum. Root kullanıcısıyken “openvpn” kullanıcısına bir parola oluşturuyoruz. Bu parola OpenVPN servisinin admin parolasıdır.

Daha sonra web arayüzüne girerek servisinizi kontrol edebilirsiniz.

##//Default Ayarlar için

//Web Arayüz portları.
Admin Arayüzü için: [IP]:943/admin
Kullanıcı Arayüzü için: [IP]:943

//Web login
Username: openvpn
Password: [passwd openvpn komutu ile oluşturduğunuz parola]

İlk giriş yaptığınızda OpenVPN Access Server Lisans Sözleşmesini kabul etmeniz gerekiyor kabul edip arayüze geçiyoruz.

Servisin durumuna genel bir özet gösteriliyor. Versiyon, statü vs.

Kurulumun tamamlanması için son olarak Configuration kısmından VPN Settings bölümüne giriyoruz. Ve buradan “Should client internet traffic be routed through the VPN?” seçeneğini “Yes” durumuna getiriyoruz.

Yapılan değişiklikleri kayıt edip “Update Runnig Server” diyoruz.

Bu aşamadan sonra OpenVPN acces server kurulumunu bitirdik. Şimdi Vpn serverine bağlanacağımız bilgisayara OpenVPN clien indirmemiz gerekiyor. Client serveri bilgisayarınıza veya telefonunuza user login kısmından giriş yaparak indirme yapabilirsiniz. Ancak ben manuel kurmanızı tavsiye ediyorum. openvpn.net adresinden kullandığınız makine veya işletim sistemine göre OpenVPN Client’i indirip kurabilirsiniz.

Client açıldıktan sonra bağlantı sağlamak için URL kısmına IP’nizi yazıp devam ediyoruz, ekrana çıkan uyarıya Accept diyoruz. Bizden Username ve Password girmemini istiyor openvpn kullanıcısı ile giriş yapıyorum.

Bağlantı durumunu deaktif durumdan aktif duruma geritip vpn sunucumuza bağlanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir