Access’den C# ile Rastgele Veri Çekme

Veritabanı olarak Access kullandığım bir projede rastgele bir tane sözcük seçmem gerekiyordu.Ama Access’de kullanabildiğim ver her çalıştığında farklı değer döndüren sorgu C# da sürekli aynı değeri döndürüyordu.

Sorgu:

select top 1 * from Tablo Adi order by rnd(ID)

Küçük bir araştırma sonucunda sorguda ufak değişiklikler yaptım:

select top 1 * from Tablo Adi order by rnd(-ID*time())

Sorgunun son haliyle program istediğim bir şekilde çalıştı. Düştüğüm durumla karşılaşan olursa diye paylaşmak istedim umarım faydası olmuştur.

3 thoughts on “Access’den C# ile Rastgele Veri Çekme

  1. Merhaba bu kodu kullandığınız kod parçasının tamamını paylaşabilir misiniz acaba? Tam olarak nereye yazacağımı anlayamamaktayım. Teşekkürler

    1. Access sorgusu bu şekilde, kodu istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz. Ben bu sorguyu bir sözlük uygulamasında kullanmıştım öğrenilen sözcükleri tekrar etmek için öğrenilen sözcük havuzundan rastgele seçip kişiye sorduruyordum.

  2. Merhaba bnm böyle bir konum var yarımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.
    Varsayım: Tüm illerin plaka numaralarının PlakaNo Harfarf SayıSayıSayı şeklinde olduğu varsayılmıştır. (Örnek 34 AB 123)

    Ödev: 01..81 arası Plaka numaraları AA..ZZ arası harfler ve 001..999 arası rakamları kullanarak 01 AA 001’den 81ZZ999’a kadar plaka numaralarını üreterek listeleyen tablo ve sorguları oluşturunuz. Kesinlikle modül(VBA) kullanılmayacaktır. Çözüm sadece tablo ve sorgularla gerçekleştirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir